Logo tylkoskoki

LUK 8424

Międzynarodowa Federacja Jeździecka w związku z nagłym wzrostem zakażeń wirusem Equine Herpes Virus (EHV-1) ze skutkiem natychmiastowym odwołuje zawody w 10 krajach Europy do 28 marca.

Decyzja obejmuje wszystkie dyscypliny FEI. Jednak w celu ograniczenia transportu dużej ilości koni jednocześnie, zawody będące częścią cyklów na Półwyspie Iberyjskim, we Włoszech i w Belgii, które trwają już od paru tygodni, będą mogły zostać dokończone pod warunkiem, że żadne nowe konie nie zostaną wpuszczone na teren zawodów i nie zostaną potwierdzone przypadki EHV-1.

Toury w Vejer de la Frontera, Villamourze, San Giovanni i Gorla Minore zaostrzą środki ochrony oraz zatrudnią dodatkowych delegatów weterynaryjnych FEI. Konie zostaną dopuszczone do wyjazdu z terenu zawodów po wystawieniu oficjalnego certyfikatu od lokalnych władz weterynaryjnych. Każdy koń, który opuści zawody bez tego dokumentu zostanie zablokowany w bazie danych FEI. Transport koni bez oficjalnego certyfikatu jest nielegalny.

Reszta zawodów w Olivie została odwołana. Organizatorzy zawodów w Opglabbeek poinformowali FEI o tym, że odwołują swoje zawody zaplanowane na marzec. Ponadto parę krajów, w tym Francja, odwołało swoje krajowe i międzynarodowe imprezy w celu zahamowania przenoszenia się wirusa.

Decyzja FEI, która obejmuje zawody we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Włoszech, Austrii, Polsce, Holandii, Niemczech i Słowacji, podjęta została na podstawie przepisów ogólnych FEI, które głoszą: „Sekretarz Generalny posiada autorytet usunięcia zawodów z kalendarza w przypadku uzasadnionych okoliczności.”

„Odwołanie zawodów w Europie nie było łatwą decyzją, szczególnie w przypadku, gdzie kalendarz FEI został tak bardzo dotknięty pandemią COVID-19.” – mówi Sekretarz Generalna Sabrina Ibàñez – „Jednak wybuch epidemii EHV-1 to jeden z najbardziej poważnych, które odnotowaliśmy w Europie od wielu dekad i nasza decyzja jest podparta jasno określonymi czynnikami ryzyka. Ten szczep wirusa jest wyjątkowo agresywny i spowodował już śmierć paru koni oraz wiele ciężkich przypadków. Musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych koni. Zdajemy sobie sprawę z tego, że duża ilość koni opuściła Walencję bez oficjalnych certyfikatów, co oznacza, że ich stan zdrowia jest niepewny. Niektóre były już chore i ryzyko zakażenia jest wysokie.”

„Odwołanie zawodów w Europie, z wyłączeniem Tourów na Półwyspie Iberyjskim i we Włoszech, ogranicza ilość transportowanych koni i tym samym redukuje prawdopodobieństwo przenoszenia tego bardzo poważnego wirusa. Jednocześnie rekomendujemy federacjom narodowym odwołanie również krajowych zawodów.”

„Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to bardzo stresujący czas, a nasza decyzja zakłóca wyznaczone cele tym zawodnikom, którzy planują zdobywanie minimów kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich, ale pracujemy nad rozwiązaniami, które je złagodzą, by pomóc zawodnikom zdobyć MER (Minimum Eligibility Requirements) kiedy tylko wydarzenia w Europie będą mogły zostać wznowione.”

FEI zdaje sobie sprawę z tego, że niektórzy jeźdźcy dotarli już na miejsce zawodów lub są aktualnie w trasie i kontaktuje się bezpośrednio ze wszystkimi zawodnikami, którzy dokonali zgłoszeń na zawody od dziś do 28 marca 2021.

 

Źródło: inside.fei.org

Fot. Łukasz Kowalski


W tym tygodniu

Ranking PZJ (28.02.2021)

1. Wojciech Wojcianiec 3958
2. Jarosław Skrzyczyński 3819
3. Andrzej Opłatek  3715
4. Krzysztof Ludwiczak 3164
5. Maksymilian Wechta 2652
6. Jan Bobik 1910
7. Kamil Grzelczyk 1738
8. Michał Kaźmierczak 1574
9. Grzegorz Kubiak 1548
10. Adam Grzegorzewski 1384
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.03.2021)

146 Wojciech Wojcianiec 1430
152 Andrzej Opłatek 1405
215 Jarosław Skrzyczyński 1185