619 0169

Portal hippomundo.com opublikował artykuł, w którym podsumowuje najlepszych hodowców z Polski i ich konie w przeciągu ostatnich 365 dni.

Miłe, że Hippomundo identyfikuje wszystkich polskich hodowców, bowiem większość z wymienionych koni zarejestrowanych zostało w innych niż PZHK księgach hodowlanych. To powoduje że w bazach FEI, statystykach WBFSH czy też w wynikach z zawodów międzynarodowych nie są one traktowane jako polskie.

Poniżej publikujemy przetłumaczoną treść artykułu:

Mimo tego, że Polska nie jest pierwszym krajem, który przychodzi do głowy myśląc o skokach przez przeszkody, niektóre konie z czołówki zostały wyhodowane właśnie przez Polaków. Spójrzmy na najlepszych polskich hodowców przez pryzmat liczby wyhodowanych przez nich koni, które startowały na arenie międzynarodowej w przeciągu ostatnich 365 dni.

Na czele zestawienia znajduje się Hodowla Koni Red Wine (Małgorzata Siergiej) z łączną liczbą 19 koni startujących na poziomie międzynarodowym. Koń, który ma na swoim koncie największe sukcesy to 13-letni Country Boy po Carry Best od matki po Turbud Quirinus. Pod siodłem reprezentanta USA Tannera Korotkina ten ogier pokonuje konkursy na poziomie 160 cm, z wynikami w najlepszej ósemce w zawodach 2* i 3* w Wellington. Z tej samej hodowli pochodzi też startująca na poziomie 145 cm klacz Aronia (po Argentinus) oraz Counter (po Cachas), a także Inferno po Incolor, startujący w konkursach do 160 cm.

Na miejscu drugim znajduje się Montis Sp. Z.o.o, mając na swoim koncie 16 koni. Te jednak zdobyły w przeciągu 365 dni ponad dziesięć razy większą sumę nagród pieniężnych niż zajmująca miejsce pierwsze Hodowla Koni Red Wine. W zeszłym tygodniu dwa konkursy 145 cm na pięciogwiazdkowych zawodach w Wellington wygrał koń Catoki pod McLainem Wardem. Od tego hodowcy pochodzą też konie startujące na poziomie 160 cm: Quite Balou po Quite Capitol, Ceitasi po Caretello, For Fan po For Pleasure oraz Lanoso po Falkenhof’s Lancer.

Podium zamyka Stadnina Koni Nowielice z 13 końmi startującymi na poziomie międzynarodowym. Ich najbardziej obiecującym wierzchowcem jest ośmioletni Chaccoletto po Chacco Fly, który pokonuje konkursy 145 cm pod Kanadyjczykiem Brianem Walkerem. Z tej stadniny pochodzi też Farmer po ogierze Rovetto, który startował w paru pięciogwiazdkowych konkursach o Puchar Narodów pod Janem Bobikiem.

Stadnina Koni Nad Wigrami (Ewa Fabińska) w tym zestawieniu zajmuje miejsce czwarte, z 11 końmi startującymi na arenie międzynarodowej, a na miejscu piątym uplasowała się Stadnina Koni Racot (7 koni).

Artykuł w oryginale przeczytać można TUTAJ.

Źródło: hippomundo.com