Logo tylkoskoki

skrzyczynski goteborg TH

Piszemy o najważniejszych wydarzeniach jeździeckich pierwszej połowy 2016 roku.

Styczeń

Pierwsze 5-gwiazdkowe Grand Prix 2016 roku wygrał w Zurichu Christian Ahlmann na Codex One. Tydzień później w Lipsku konkurs zaliczany do Ligi Europy Zachodniej Pucharu Świata zakończył się zwycięstwem 22-letniego Niklasa Kriega z Niemiec. Na tych prestiżowych zawodach mieliśmy aż trzech Polaków (Kiecoń, Skrzyczyński i Jurkowski) którzy dostarczyli nam sporo emocji. Paweł Jurkowski był trzeci w barierach, a Jarosław Skrzyczyński czwarty w konkursie szybkości. 
Z zawodów CSI2* w niemieckim Schwerin punkty do LR przywieźli Mściwoj Kiecoń i Michał Kaźmierczak. W kolejnej kwalifikacji PŚ w Zurichu tym razem najlepszy był Pius Schwizer na PSG Future. Dobrze na CSI3* w Villach zaprezentował się Jarosław Skrzyczyński, który na Crazy Quicku w jednym z konkursów zaliczanych do światowego rankingu był drugi. 
Pierwsze Grand Prix ZO 2016 w Dąbrówce Małej wygrał Paweł Kaliciński na 20-letnim Potomaku. 
Jeździeckie portale obiegły informacje o sprzedaży z Polski doskonałych koni Emperio (Zuzanna Gowin), Nicole (Jakub Krzyżosiak) i Casablanca (Aleksandra Słuszniak-Marchwicka).

Jurkowski ts zm

Luty

Polacy byli najlepsi podczas konkursów zaliczanych do LR podczas Cavaliady w Lublinie. W piątek wygrała (po raz pierwszy w swojej karierze) Aleksandra Kozanecka na Calingce, a w Grand Prix najlepszy był Łukasz Koza na Chito Blue. W tym samym czasie konkurs Pucharu Świata w Bordeaux wygrał Kevin Staut na Reveur de Hurtebise HDC. 
Wznowione po zimowej przerwie rozgrywki Halowego Pucharu Polski w Dąbrówce Małej wygrał Leszek Gramza na klaczy Badorette. Pierwszy Puchar Narodów 2016 roku rozegrany podczas CSIO5* Al Ain (UAE) wygrali Francuzi.
Sporo emocji dostarczyli nam Polacy podczas Cavaliady w Warszawie. Konkurs Grand Prix wygrał Jarosław Skrzyczyński na Crazy Quick, który tym samym został zwycięzcą Cavaliady Tour i awansował (razem z Michałem Kaźmierczakiem) do finału Pucharu Świata. Trzecie miejsce zajęła Sandra Piwowarczyk-Bałuk na Chabento. Sukcesem było też drugie miejsce Andrzeja Opłatka w zaliczanym do LR konkursie Speed and Music.
Konkurs Grand Prix CSI5* w Hong Kongu wygrał Marco Kutscher na koniu Van Gogh. Niemiecki zawodnik tym samym otrzymał dodatkową premię specjalną za drugą wygraną w ramach Longines Masters. 

akrDSC01218

Marzec

W rozgrywanym pod naszym patronatem cyklu Grand Prix Amatorów 2015/2016 najlepsza okazała się Aleksandra Osuch. Po zaciętej rywalizacji w grupie C ostatecznie awans do Igrzysk Olimpijskich wywalczył Turek Ömer Karaevli, który nieznacznie wyprzedził Czecha Alesa Opatrnego. Piąty etap Halowego Pucharu Polski rozegrany w Michałowicach wygrał Czech Marek Klus na klaczy Lordana. W Rolex Grand Prix na CSI5*w ‘S-Hertogenbosch triumfował Marcus Ehning na Cornado NRW. Ostatnią przed finałem kwalifikację HPP w kategorii seniorów wygrał Dawid Kubiak na Quite Donaldson.
Finał Pucharu Świata rozegrany w Goetheborgu wygrał po raz drugi z rzędu Steve Guerdat. Tym razem dosiadał konia Corbinian. Doskonale pojechali Polacy. Obaj doszli do ścisłego, niedzielnego finału. Jarosław Skrzyczyński był ostatecznie 20, a Michał Kaźmierczak 25.
Ważnym dla skoków wydarzeniem było ogłoszenie przez Global Champions Tour nowych rozgrywek Global Champions League. Mimo, że cykl nie uzyskał aprobaty FEI to sezon pokazał, że jest ciekawym przedsięwzięciem. 

skrzyczynski goteborg

Kwiecień

W finale Pucharu Polski w Dąbrówce Małej w kategorii seniorów medale zdobyli: złoty Kamil Grzelczyk, srebrny Dawid Kubiak, brązowy Maciej Kostrzewski. W kategorii juniorów najlepsza okazała się Dajana Pawlicka, a młodych jeźdźców (będący juniorem) Adam Grzegorzewski. Łączna pula nagród w finale wynosiła 140 tysięcy złotych, a przebieg całego cyklu pokazał, że HPP ma szansę wrócić do świetności z lat 2007-2012. W tym samym czasie w najbardziej prestiżowej kategorii (dzieci I) HPP DiM w Lesznie triumfowała Aleksandra Kierznowska.
Edwina Tops-Alexander na Lintea Tequila wygrała Grand Prix w Miami: pierwsze z nowej serii Global Champions Tour. Tydzień później w Mexico City najlepszy okazał się Roger-Yves Bost na koniu Qoud’Coeur de la Log, a pasmo francuskich sukcesów kontynuowała Penelope Leprevost na Flora de Mariposa podczas zawodów w Antwerpii. 
Na zawodach CSI w Linzu konkursy Grand Prix swoich kategorii wygrały Julia Jaglarz (juniorów) na Winning Mood i Agnieszka Kiewrel (dzieci) na Trok K. Rozegrane pod patronatem Tylko Skoki kwietniowe konkursy Grand Prix wygrali: na Majówce z koniem w Poznaniu Hubert Kierznowski na Darinosa C, a na CSN w Gliniku Zaborowskim Agata Arendt na TBI Dusseldorf. Nie udała się inauguracja rozgrywek pierwszej dywizji FNC, bowiem z powodu obfitych opadów deszczu odwołano zawody CSIO w Lummen.

podium seniorzy

Maj

Ten miesiąc otworzyło piękne zwycięstwo Mściwoja Kieconia w Grand Prix CSI2* w Linzu. W GP dzieci najlepsza była Juliana Suska Alaoubette. Tydzień później w tym samym miejscu Polacy wygrali Puchar Narodów na CSIO4*. Startowali w składzie: Jarosław Skrzyczyński na Crazy Quick, Michał Kaźmierczak na Que Pasa, Sandra Piwowarczyk-Bałuk na Chabento i Krzysztof Ludwiczak na Zoweja. Było to pierwsze zwycięstwo Polaków od 2012 roku i jednocześnie pierwszy sukces nowego szefa polskiej ekipy Macieja Wojciechowskiego. Do doskonałego wyniku w drużynie, czwarte miejsce w Grand Prix dołożył Jarosław Skrzyczyński.
Zawodami w Bogusławicach zainaugurowano drugi cykl rozgrywek Polskiej Ligi Jeździeckiej. W Grand Prix najlepszy okazał się Andrei Shalohin na koniu Carewicz. Tydzień później w Michałowicach w PLJ triumfowała Joanna Tłuszcz na Figaro. W Pucharze Narodów w Celje Polacy zajęli dziewiąte miejsce. Wygrała ekipa Ukrainy. W tym samym czasie w La Baule w pierwszej dywizji triumfowali Holendrzy.
Na CSIO w Lamprehtshausen Grand Prix dzieci wygrała Aleksandra Kierznowska na koniu Dior. Zupełnie nieudany był występ Polaków w Pucharze Narodów w Odense gdzie nie udało się awansować do drugiego nawrotu.
Po krótkiej przerwie rozgrywki wznowiło Longines Global Champions Tour. W Madrycie triumfował Marcus Ehning Pret a Tout. Zwycięstwem Kolumbijczyka Santiago Diaz Ortegi na koniu Aymara Des Bergeries zakończyło się Grand Prix CSI2* pierwszego tygodnia Baltica Spring Tour w Ciekocinku. Najlepszy z Polaków był Marek Lewicki, który na klaczy Codetia VDL zajął czwarte miejsce. Drugi tydzień Baltici to przede wszystkim CSIO w kategoriach młodzieżowych. Polacy w składzie: Stanisław Piątkowski, Filip Lewicki, Kamila Rokita i Monika Grundkowska wygrali Puchar Narodów juniorów. W kategorii dzieci poszło nam lepiej w Grand Prix gdzie Maria Baehr na La Stradzie zajęła drugie miejsce. Duże Grand Prix CSI2* wygrał Santiago Lambre z Meksyku, a Mściwoj Kiecoń po zajęciu piątego miejsca na Celanie Z został pierwszym liderem nowej edycji Grand Prix Polski Totalizatora Sportowego.
Puchar Narodów na CSIO5* w Rzymie wygrali Brytyjczycy. W maju Szwed Henrik von Eckermann ogłosił, że kończy długoletnią współpracę z Ludgerem Beerbaumem i otwiera własną działalność jeździecką. 

Podium linz

Czerwiec

Po raz pierwszy w historii polskiego jeździectwa odbyły się w jednym terminie dwie duże międzynarodowe imprezy w skokach. Do Poznania na CSI4* przyjechało aż ośmiu zawodników z Top 100 światowego rankingu. Konkurs Grand Prix VII Memoriału Macieja Frankiewicza wygrał Wilm Vermeir na klaczy Gentiane de la Pomme. Najlepszym polskim rezultatem w konkursach LR było trzecie miejsce Leszka Gramzy na Badorette w Wielkiej Nagrodzie Wielkopolski, a jako jedyna z naszych, na 4-gwiazdkowych zawodach na listę zwycięzców wpisała się Julia Klinge na Lili Marlene.
W Ciekocinku drugi tydzień z rzędu tym razem CSI3* Grand Prix wygrał Santiago Lambre. Najlepszy z Polaków był Jarosław Skrzyczyński, który zajął czwarte miejsce. W pierwszych trójkach konkursów LR znajdowali się Jan Bobik, Jarosław Skrzyczyński i Krzysztof Ludwiczak.
Już po raz drugi polskie CSIO, za sprawą 5-gwiazdkowej rangi, przyciągnęło najlepszych jeźdźców z całego świata (17 z TOP 100 LR). W Pucharze Narodów najlepsi okazali się Ukraińcy, a konkurs Grand Prix wygrał Patrick Stuhlmeyer (GER). Polakom nie powiodło się w Pucharze Narodów, ale kibicom pozostanie w pamięci drugie miejsce Jarosława Skrzyczyńskiego na Crazy Quick w jednym z konkursów zaliczanych  do LR, zero Maksymiliana Wechty w pierwszym nawrocie PN, drugie miejsce Huberta Kierznowskiego w konkursie barier oraz wspaniała jazda Kamila Grzelczyka w arcytrudnym parkurze Grand Prix.
Scott Brash (GBR) na Hello Forever triumfował podczas Grand Prix Longines Global Champions Tour w Cannes. W kolejnym etapie, który obył się w Monaco najlepszy okazał się Emanuele Gaudiano na koniu Caspar. W czerwcowych Pucharach Narodów zaliczanych do pierwszej dywizji FNC w St. Gallen zwyciężyła Irlandia, a w Rotterdamie gospodarze Holendrzy. Doskonale w konkursie Grand Prix zaliczanym do LEC Pucharu Świata na CSI3* w Ołomuńcu spisał się Michał Kaźmierczak, który na Que Pasa zajął trzecie miejsce.

154

Fot. Beata Wieczorkowska, Karol Rzerzycki, Jacek Kowalski, Holcbecher


W tym tygodniu

  • CSIO Zduchovice CZE
    12-16.08.2020
           
  • CSI2* Arnas Champburcy FRA
    13-16.08.2020
           

Ranking PZJ (31.07.2020)

1. Wojciech Wojcianiec 3639
2. Andrzej Opłatek  3026
3. Krzysztof Ludwiczak 2945
4. Jarosław Skrzyczyński 2807
5. Maksymilian Wechta 2262
6. Jan Bobik 1907
7. Kamil Grzelczyk 1578
8. Grzegorz Kubiak 1499
9. Michał Kaźmierczak 1308
10. Adam Grzegorzewski 1010
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.07.2020)

119 Wojciech Wojcianiec 1340
160 Andrzej Opłatek 1180
200 Krzysztof Ludwiczak 1008