Logo tylkoskoki

ap DSC1463

Druga cześć podsumowania najważniejszych wydarzeń w skokach przez przeszkody w Polsce i na świecie w 2016 roku.

 

 

Lipiec

Zarzuty korupcyjne wobec milionera Aleksandra Onyshchenko zapowiedziały koniec, trwającej ponad 10 lat, potęgi ekipy Ukrainy. Skoczkowie w barwach tego kraju wystartowali jeszcze w Rio; po tym wszystkie konie, należące do ukraińskiego miliardera, zostały sprzedane. Wydarzeniem organizacyjnym bez precedensu na skalę europejską była Cavaliada Summer Jumping w Kołobrzegu. Konkurs Grand Prix wygrała tam, wtedy jeszcze jako Niemka, Cassandra Orschel na Acanthya. W drugim konkursie zaliczanym do światowego rankingu triumfował Mściwoj Kiecoń na Celanie Z, a licznie zgromadzeni kibice na plaży w Kołobrzegu oklaskiwali wiele innych, polskich zwycięstw. Trwająca przez dwa tygodnie Silesia z dwoma zawodami CSI3* przyniosła dobre występy Polaków. W pierwszy weekend, drugi w Grand Prix był Michał Kaźmierczak na Que Pasa, a w kolejnym głównym konkursie triumfował Kamil Grzelczyk na Wibaro. Na listę zwycięzców konkursów LR wpisał się dwa razy Jarosław Skrzyczyński na Crazy Quicku i Quintelli, a miejsce w pierwszych trójkach zaliczyli także Hubert Kierznowski, Kamil Grzelczyk i Krzysztof Ludwiczak. Uwagę kibiców przyciągały lipcowe Puchary Narodów, bowiem w wielu przypadkach miały zadecydować o składach na Igrzyska Olimpijskie. W Falsterbo wygrali Szwajcarzy, a w Akwizgranie Niemcy. W tych drugich zawodach za sprawą Philippa Weishaupta do gospodarzy należał też dotowany kwotą miliona euro konkurs Rolex Grand Prix. Już po ogłoszeniu olimpijskich składów, po zwycięstwo w Hickstead ponownie sięgnęli Niemcy, a w Dublinie najlepsi okazali się Włosi. W Budapeszcie Polacy, z dwoma debiutantami w składzie, w PN zajęli szóste miejsce. To jednak ostatecznie przesądziło o tym, że nie udało się naszym wywalczyć miejsca w finale Furusiyya Nations Cup. Złote medale w ogólnopolskiej olimpiadzie młodzieży zdobyli: w kategorii dużych koni - Weronika Kaniewska na klaczy Bianca, w kategorii kuców - Wiktoria Król na Marinello. W kolejnych etapach Polskiej Ligi Jeździeckiej triumfowali: w Machnicach – Adam Grzegorzewski na Okarino, w Olszy - Marcin Bętkowski na Casino L. Bez większych sukcesów zakończył się występ polskiej drużyny w kategoriach młodzieżowych na Mistrzostwach Europy w Millstreet. Do ścisłego finału udało się awansować tyko dwóm amazonkom w grupie dzieci (Julianie Suskiej i Marii Baehr). W konkursach zaliczanych do Global Champions Tour w Paryżu najlepszy okazał się Rolf-Goran Bengtsson, natomiast w Estoril Piergiorgio Bucci.

apDSC09910

Sierpień

Bengtsson sukces z Paryża powtórzył na początku sierpnia w Valkenswaard, co było zapowiedzią jego późniejszego zwycięstwa w całym cyklu LGCT. Piąty etap Polskiej Ligi Jeździeckiej w Drzonkowie, wygrał Oskar Murawski na Libeliusie. Dwa tygodnie później, w Leśnej Woli, po drugie zwycięstwo w sezonie sięgnęła Joanna Tłuszcz na Figaro. Wydarzeniem roku były Igrzyska Olimpijskie w Rio. W skokach w konkursie drużynowym triumfowali Francuzi w składzie: Philippe Rozier, Kevin Staut, Roger Yves Bost i Penelope Leprevost. Drugie miejsce zajęli Amerykanie, a trzecie Niemcy. Niesamowitych emocji dostarczył kibicom konkurs indywidualny, w którym (dopiero po rozgrywce) złoto zdobył Nick Skelton na Big Star. Drugi był Peder Fredricson na All In, na trzecim miejscu Eric Lamaze na Fine Lady. Mistrzostwa Polski w kategorii kuców w Strzegomiu miały, niespotykaną od wielu lat, liczną frekwencję. Mistrzowską kategorię grupy D wygrała Wiktoria Leszek-Karwańska na Bon Paris KL. Sierpień to także druga odsłona Baltici Tour. W kolejnych trzech tygodniach, w konkursach Grand Prix triumfowali: Włoszka Giulia Levi na koniu Van Dutch, Belgijka Nadege Janssen na koniu Rye Val De Mai i Szwed Jacob Hellström na wałachu Happy Day Ter Putte. Mistrzostwa Polski Młodych Koni w Drzonkowie były przełomowe, bowiem po raz pierwszy od wielu lat zostały razem sklasyfikowane konie wyhodowane w Polsce i za granicą. Mistrzami młodziaków zostały: w kategorii 4-latków - Can Ya Mecan, 5-latków - Zirocco Air (obu dosiadał Łukasz Apppel), 6-latków - Chacco Nann (Marek Lewicki) i 7-latków - Number One (Małgorzata Koszucka). Grand Prix ogierów (8-letnich) wygrał Alvaro pod Małgorzatą Koszucką.

KBO 2919 6latki M Lewicki i Chacco Nann

Wrzesień

Ten miesiąc otworzył VIII Sportowy Czempionat Polski Młodych Koni. Czempionami na rok 2016 zostały: Colinero pod Tomaszem Miśkiewiczem (4-latki), Grand Beau pod Katarzyną Uchwat (5-latki), Classic Dream pod Wiesławem Nowakiem (6-latki). W kategorii siedmiolatków przyznano aż trzy tytuły czempionów dla Cassia de Lys L, Silver Shine i Chacclana, bowiem do ewentualnej rozgrywki wprowadził je jeden jeździec - Jarosław Skrzyczyński. Mistrzostwa Polski w Jakubowicach zakończyły się sukcesem nie tylko medalistów, ale i organizatora - KJ Osadkowski. W kategorii seniorów, złoto wywalczył Kamil Grzelczyk na Wibaro. To pozwoliło mu jednocześnie wygrać cykl Grand Prix Polski 2016. Srebro zdobył Michał Kaźmierczak na Que Pasa, a brąz Michał Ziębicki na Heartbreaker. Wśród młodych jeźdźców najlepszy okazał się Andrzej Opłatek na El Campie. W juniorach sporą niespodziankę sprawił Martin Rozynek na Catoki, a w Pucharze Polski Dzieci, złoto przypadło Aleksandrze Kierznowskiej na Diorze. Nowością było (rozegranie przy okazji MP) zawodów Ladies Cup. W rywalizacji amazonek, na poziomie 140 cm, najlepsza okazała się Małgorzata Koszucka na Alvaro. Tydzień po mistrzostwach, w ośrodku Baborowy Staw, odbył się finał Polskiej Ligi Jeździeckiej. Konkurs Grand Prix wygrał tam Jarosław Skrzyczyński, jednak na najwyższym stopniu podium, w kategorii złotej, stanął Andrei Shalohin. Srebro przypadło Ewelinie Szczepanik, a brąz Leszkowi Gramzie. W kategorii srebrnej najlepszy okazał się Marcin Bętkowski, który tym sukcesem zakończył kilkuletnią współpracę z KJ Agro-Handel Śrem. W kategorii brązowej zwyciężyła Ewa Kocon. Złoto drużynowego Pucharu Polski, rozgrywanego przy okazji PLJ, zdobyła ekipa FKJ Zbyszko. Konkurs Grand Prix zaliczany do Rolex Grand Slam na CSIO5* Calgary wygrał Scott Brash na klaczy Ursula XII. Podczas imprezy ustanowiono nowy rekord puli nagród w głównym konkursie – 3 miliony dolarów. W dwóch ostatnich etapach przed finałem GCT triumfowali: w Rzymie - Harrie Smolders, a w Wiedniu - Marcus Ehning. Finał FNC wygrała ekipa Niemiec. W jej składzie, po raz ostatni, wystąpił wielokrotny medalista: IO, MŚ i ME - Ludger Beerbaum, który zapowiedział, że dalej startować będzie już tylko w zawodach indywidualnych. Sezon imprez ogólnopolskich na otwartych hipodromach w Polsce zakończył CSN w Gliniku Zaborowskim, gdzie podczas Grand Prix Memoriału Majora Hubala wygrała Aleksandra Kozanecka. Dużym echem, w polskim środowisku skokowym, odbiła się informacja o przyjęciu biało-czerwonych barw, przez urodzoną w Niemczech Cassandrę Orschel.

Październik

Kolejny sezon halowy w Polsce najlepiej rozpoczęła Dajana Pawlicka, wygrywając Grand Prix zawodów Halowe Derby Poznania. Zaskakującym zwycięstwem młodego Włocha - Alberto Zorzi, zakończył się w Oslo konkurs, zaliczany do nowej edycji Pucharu Świata, w Lidze Europy Zachodniej. W ten sam weekend w Lidze Europy Centralnej na zawodach w Siaulai drugi był Dawid Kubiak na Bagazzy. Już tydzień później, kolejną kwalifikację LEC PŚ, Grand Prix CSI2*W w Lesznie wygrał Jarosław Skrzyczyński na Quintelli, a w rozgrywkach zachodnich w Helsinkach najlepszy był Romain Duguet ze Szwajcarii na klaczy Quorida de Treho. Dalej w Lyon triumfował Daniel Deusser (GER) na Equita van T Zorgvliet. W Dąbrówce Małej zainaugurowano kolejny sezon Halowego Pucharu Polski - Grand Prix wygrał obrońca tytułu - Kamil Grzelczyk. Po wielu perypetiach, związanych w wycofaniem się ze wcześniejszych deklaracji Kanadyjczyków, FEI ogłosiła, że gospodarzem Światowych Igrzysk Jeździeckich w 2018 roku będzie Tryon w USA.

IMG 4281

Listopad

Do udanych Polacy mogą zaliczyć zawody CSI2* w Michałowicach. Piątkowy konkurs zaliczany do LR wygrała Dajana Pawlicka na Bebeto. W Grand Prix trzeci był Adam Grzegorzewski na Zazou, a czwarty Kamil Grzelczyk na Wibaro. Zwycięzcą okazał się Czech Marek Klus na Carison. Wiele pochlebnych opinii zebrał KJK Szary, który w roli organizatora zawodów międzynarodowych, wystąpił po raz pierwszy. Po zwycięstwie w Grand Prix Doha, Rolf-Goran Bengtsson zdobył miano najlepszego zawodnika cyklu Longines Global Champions Tour 2016. Najlepszą drużyną, sezonu Global Champions League, została Valkenswaard United w składzie: John Whitaker, Bertram Allen, Emily Moffitt i Eduardo Menezes. Steve Guerdat poinformował, że karierę zakończy jego Nino Des Buissonnets – koń, na którym Szwajcar wygrał IO w Londynie. Drugi etap HPP podczas Wago CSN we Wrocławiu, wygrała trenująca w Niemczech Finka Kati Lekander. Tytuł najlepszego zawodnika imprezy, w specjalnym rankingu 221, wywalczyła Małgorzata Koszucka. Tydzień później w JKS Salio triumfował Jarosław Skrzyczyński na klaczy Chacclana. Liderem HPP, przed zimową przerwą, został Mateusz Tyszko. W Grand Prix, zaliczanym do Pucharu Świata w Weronie, najlepszy okazał się Egipcjanin Abdel Said na klaczy Hope van Scherpen Donder, a w Stuttgarcie reprezentant gospodarzy - Christian Ahlmann na Taloubet Z. Zwycięstwem Philippa Schobera, zakończył się konkurs Grand Prix Memoriał Generał Gutowskiego zawodów CSI2* w Lesznie. Z Polaków najlepiej spisali się: Wojciech Wojcianiec na Cassio Melloni (5 miejsce) i Hubert Kierznowski na Denver Z (6 miejsce). W kolejnych zawodach LEZ Pucharu Świata po zwycięstwo w Madrycie sięgnął Marcus Ehning na Comme Il Faut. Mistrz Olimpijski Nick Skelton został uznany najlepszym sportowcem, według FEI Awards 2016. Athina Onassis kupiła z Irlandii olimpijskiego konia Athina Onassis – podobno za kwotę 12-tu milionów euro. FEI zdecydowała o zmianach w przepisach Igrzysk Olimpijskich - kosztem ograniczenia liczby członków w zespole do 3, zwiększono ilość państw, które wystartują w Tokio. Teraz te zmiany czekają na zatwierdzenie przez MKOL, a dyskusja na ich temat oraz na temat zmian w przepisach MŚ w środowisku trwa dalej.

IMG 0955

Grudzień

Jak co roku, tłumy miłośników jeździectwa przyciągnęła Cavaliada w Poznaniu. Grand Prix, zaliczane do LEC, wygrał Marcel Ewen (LUX) na koniu Excenel V. Pierwszą liderką nowego sezonu Cavaliady Tour została Czeszka Anna Kellnerova. Polaków najbardziej cieszyło zwycięstwo Jarosława Skrzyczyńskiego na klaczy Chacclana w sobotnim konkursie zaliczanym do LR. W tym sam czasie, w Paryżu, w Longines Grand Prix najlepszy okazał się Gregory Wathelet (BEL) na Eldorado van het Vijverhof. Absolutnie rekordowym zainteresowaniem naszych czytelników, cieszyła się informacja o sprowadzeniu do Polski klona słynnego ogiera - Quidam de Revel. Sporą niespodzianką zakończył się, zaliczany do Rolex Grand Slam, konkurs Grand Prix w Genewie – zwyciężył Brazylijczyk Pedro Veniss na Quabri de l´Isle. Kolejne kwalifikacje LEZ Pucharu Świata wygrywali: w La Corunie - Kolumbijczyk Carlos Enrique Lopez Lizarazo na wałachu Admara, w Londynie - Scott Brash na Hello M’lady, a w Mechelen - Roger-Yves Bost na 10-letniej klaczy Sydney une Prince. Dla Polskiego jeździectwa, rok zakończył się wyborem nowych władz PZJ. Prezesem Zarządu został dziennikarz - Marek Szewczyk.

15302265 1863871113844319 1088970446 o

 

Foto: Karol Rzeczycki, Katarzyna Boryna, Katarzyna Primel, Przemysław Antosz, Beata Wieczorkowska

 


W tym tygodniu

 • Memoriał A. Kramera POL
  28.10.2020
         
 • CSI2*-W Budapeszt HUN
  27-29.11.2020
         
 • CSI2* Opglabbeek BEL
  26-29.11.2020
         
 • HZO Leszno POL
  27-29.11.2020
         
 • CSIO3* Vejer de la Frontera ESP
  26-29.11.2020
         

Ranking PZJ (31.10.2020)

1. Wojciech Wojcianiec 3899
2. Jarosław Skrzyczyński 3527
3. Andrzej Opłatek  3395
4. Krzysztof Ludwiczak 3100
5. Maksymilian Wechta 2439
6. Jan Bobik 1907
7. Kamil Grzelczyk 1728
8. Grzegorz Kubiak 1407
9. Michał Kaźmierczak 1323
10. Mściwoj Kiecoń 1236
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.10.2020)

129 Wojciech Wojcianiec 1405
149 Andrzej Opłatek 1315
216 Jarosław Skrzyczyński 1075