Logo tylkoskoki

Jan Ludwiczak

Rozmowa z prezesem Janem Ludwiczakiem z KJ Agro-Handel Śrem.

Tylko Skoki: Na początku gratulacje. Stworzony przez Pana klub okazał się najlepszy w rankingu PZJ w skokach przez przeszkody. Czy to, że nastąpiło to po raz dziesiąty ma dla Pana szczególne znaczenie?

Jan Ludwiczak: Tak, bo to pokazuje stabilność naszych działań. Kiedy kilkanaście lat temu zaangażowałem się w konie i jeździectwo byli tacy którzy mówili, a brali pod uwagę liczne przykłady, że nie wytrzymam w tej branży i środowisku dłużej niż rok. Ja jednak konsekwentnie realizowałem kolejne cele. W krótkim czasie udało się stworzyć najlepszy klub w Polsce i utrzymać tę pozycję przez całą dekadę. Mimo tego na pewno nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa.

TS: Przewaga Waszego klubu nad kolejnymi w rankingu jest olbrzymia. Jednak w tym roku nie udało się Wam wygrać ani Pucharu Polski, ani Mistrzostw Polski. Czy w tej kwestii pozostaje jakiś niedosyt?

JL: Medale w takich imprezach zawsze mnie cieszą, ale to tylko sport i czasami w tej jednej określonej imprezie nie uda się być najlepszym. W rozgrywkach Pucharu Polski świetnie spisywał się Leszek Gramza, który na Badorette wygrał aż dwie kwalifikacje i półfinał. Skoki przez przeszkody są określane jako sport jednego błędu i to właśnie jedna zrzutka w finale zawarzyła o tym, że Leszek zajął miejsce tuż za podium. Z kolei w Mistrzostwach Polski najbardziej liczyłem na Jarosława Skrzyczyńskiego, który mógł zdobyć trzeci tytuł z rzędu. Tu jak Państwo wiecie kontuzja podstawowego konia uniemożliwiła mu start w Jakubowicach.  Wierzę, że medale tych imprez wywalczymy bez problemu w roku 2017.

TS: W takim razie, który z tegorocznych sukcesów zawodników Agro-Handel cieszy Pana najbardziej?

JL: Przede wszystkim cieszy mnie stabilność formy całego zespołu. Jarosław Skrzyczyński i Mściwoj Kiecoń zajęli w rankingu dwa pierwsze miejsca, inni też spisywali się doskonale. Proszę zauważyć, że Polacy w tym roku wygrali dwanaście konkursów zaliczanych do światowego rankingu, z czego aż osiem to zasługa zawodników w zielonych frakach.

 DSC3889

TS: Agro-Handel to nie tylko liderzy jak Skrzyczyński, Kiecoń, Gramza czy ostatnio Dajana Pawlicka...

JL: Tak, nasz zespół jest bardzo liczny. Można powiedzieć, pół żartem pół serio, że każdy w Polsce chce jeździć w zielonym fraku. Co roku mamy wiele zapytań o możliwość przyjęcia do klubu zarówno od zawodników z czołówki, jak i od nowych adeptów jeździectwa. To pokazuje, jakie znaczenie ma funkcjonowanie klubu. Tu działa efekt naśladownictwa. Młodzi marzą o tym, ażeby kiedyś jeździć tak jak mistrz.

TS: Jednak Agro-Handel jest jednym z niewielu jeździeckich klubów w Polsce, który działa zespołowo. Czym zachęciłby Pan innych, ażeby podjęli podobne wyzwania?

JL: Prowadzenie w sporcie klubu daje szereg korzyści. Dobry klub z czasem tworzy silną markę sportową. To z kolei można wykorzystać do promocji firmy swojej, bądź próbować pozyskać zewnętrznych sponsorów. Mogę nawet zaryzykować stwierdzenie, że w polskim jeździectwie tracimy wielu sponsorów, którzy mogliby wesprzeć bezpośrednio sport, a nie jak to teraz głównie bywa tylko imprezy, bo nie mamy silnych klubów. Klub jako podmiot ma też ułatwione zadanie jeśli chodzi o pozyskiwanie przychylności władz lokalnych i samorządów.

hipodrom agro handel

TS: Dziękujemy za rozmowę i na zakończenie chcielibyśmy zapytać czy w roku 2017 możemy spodziewać się jakiś zmian w klubie?

JL: W 2017 kolejnych zmian nie przewidujemy. Może w następnym roku, bo mamy wstępną słowną umowę z jednym z młodych, polskich skoczków. Korzystając z okazji chciałbym podziękować moim zawodnikom i kibicom którzy ich dopingowali i zaprosić wszystkich na imprezy organizowane w Olszy, które w tym roku odbywać się będą na nowym, w 100% zmodernizowanym, piaskowym hipodromie. 

Fot. Ricardo Mościcki, Katarzyna Primel


W tym tygodniu

 • CSI2*-W Olomouc CZE
  16-20.06.2021
         
 • CSI2* San Giovanni  ITA
  17-20.06.2021
         
 • ZO Olsza POL
  18-20.06.2021
         
 • CSIO3* EEF Series Bojourishte BUL
  17-20.06.2021
         
 • CSI5* LGCT Sztokholm SWE
  18-20.06.2021
         
 • CSIO5* Sopot POL
  17-20.06.2021
         
 • CSI5* St Tropez FRA
  17-20.06.2021
         

Ranking PZJ (31.05.2021)

1. Jarosław Skrzyczyński 4099
2. Wojciech Wojcianiec 4068
3. Andrzej Opłatek  3947
4. Krzysztof Ludwiczak 3348
5. Maksymilian Wechta 2831
6. Jan Bobik 1930
7. Kamil Grzelczyk 1804
8. Michał Kaźmierczak 1616
9. Grzegorz Kubiak 1548
10. Dawid Kubiak 1528
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.05.2021)

138 Andrzej Opłatek  1360
186 Wojciech Wojcianiec 1165
223 Jarosław Skrzyczyński 1055