Logo tylkoskoki

oh naglowek 1200x445

O tym jak przechowywać i pielęgnować sprzęt jeździecki.

Skórzany sprzęt jest niezbędny do rozpoczęcia przygody z jeździectwem. Odpowiednie siodło, ogłowie, popręgi i kantary zapewnią bezpieczeństwo i komfort nie tylko jeźdźcowi, ale również zwierzęciu. Choć do rekreacyjnej jazdy specjalistyczny sprzęt dla samego jeźdźca nie jest obowiązkowy, tak osoby, które myślą o jeździectwie poważniej, wcześniej lub później staną przed wyborem odpowiedniego sprzętu również dla siebie.

Zakup skórzanego sprzętu jeździeckiego wiąże się z dużymi kosztami, które w najlepszym wypadku zamkną się w kilkuset-kilku tysiącach złotych. Właśnie dlatego od samego początku warto pomyśleć o odpowiedniej pielęgnacji sprzętu, by zmniejszyć jego zużycie i wydłużyć okres, przez który będzie nam służył. Wystarczy przestrzeganie kilku zasad, dzięki którym skórzany sprzęt jeździecki utrzyma swoją dobrą kondycję przez długi czas.

Po pierwsze – odpowiednie przechowywanie

Wyroby skórzane nie lubią wilgoci. Wnika ona w skórę a zbyt długie oddziaływanie doprowadza do wypaczeń i odkształceń sprzętu. Przemoczona skóra rozmięka i łatwiej ją uszkodzić, dlatego ważne jest przechowywanie jej w suchym, chłodnym miejscu. Należy również pamiętać o tym, że jeżeli już doszło do zawilgocenia sprzętu, jego suszenie powinno przebiegać powoli, z dala od źródeł ciepła.

Szybkie suszenie, np. na kaloryferze nadmiernie wysusza skórę, utwardza i zmniejsza jej elastyczność co może doprowadzić do pęknięć. Na właściwości skóry wpływa również kurz i inne zanieczyszczenia, które wnikają w jej strukturę. Wybierając miejsce do przechowywania sprzętu warto kierować się również tą myślą i unikać miejsc, w których sprzęt narażony jest na działanie kurzu i pyłu. 

oh grafika 2 960x960

Po drugie – systematyczna pielęgnacja

Utrzymanie skórzanego sprzętu jeździeckiego w dobrym stanie nie ogranicza się tylko do sposobu i miejsca jego przechowywania. Sprzęt jeździecki ze skóry wymaga również odpowiedniej, regularnej pielęgnacji przeznaczonymi do tego celu środkami.

Przede wszystkim skóry nie należy przemaczać, dlatego nie zalecane jest mycie jej pod bieżącą wodą. Również detergenty, których używamy na co dzień mogą ją uszkodzić, dlatego najbezpieczniejszym sposobem do usuwania drobnych zanieczyszczeń jest wytarcie ich miękką, wilgotną ściereczką.

Przy uporczywych zanieczyszczeniach, które zdążyły wniknąć w skórę warto wspomóc się specjalistycznymi środkami, które pomogą je usunąć. Pianki, pasty lub mydełka w sprayu, np. Leather Soap Spray marki OVER Horse, dzięki odpowiednim składnikom czyszczą skórę nie uszkadzając jej. Preparaty wystarczy nanieść na czyszczoną powierzchnię i wcierać za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki, aż do usunięcia zanieczyszczeń.  Na koniec warto pozbyć się pozostałości preparatów przecierając skórę wilgotną ściereczką.

oh grafika 1 960x960

Równie ważna jest odpowiednia impregnacja skórzanego sprzętu jeździeckiego. Czyszczenie, poza pozbywaniem się zanieczyszczeń doprowadza również do odtłuszczenia skóry, która staje się bardziej podatna na czynniki zewnętrzne, np. wilgoć i zanieczyszczenia. Dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki, które natłuszczą i uelastycznią sprzęt skórzany zapewniając mu przy tym większą odporność nie tylko na czynniki zewnętrzne, ale również uszkodzenia mechaniczne.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pomogą natłuścić i zabezpieczyć skórę. Są to przede wszystkim oleje i balsamy, które wciera się w powierzchnie skóry. Oleje dostępne zarówno w postaci płynnej, jak i w formie sprayu, dzięki czemu ich używanie jest jeszcze prostsze. Przykładem może być Leather Oil Spray, który dzięki formie sprayu łatwo, równomiernie rozprowadzić na konserwowanej powierzchni.

Balsamy natomiast mają przede wszystkim formę past, które nakłada się na skórzane wyroby jeździeckie i wciera za pomocą miękkiej ściereczki lub gąbki. Zawartość tłuszczy i wosków naturalnego pochodzenia sprawia, że produkty te są przyjazne dla skóry, natłuszczają ją i tworzą warstwę chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi.

Decydując się na zakup skórzanego sprzętu sportowego bardzo często liczymy się z dużymi wydatkami. Należy jednak pamiętać, że jest to inwestycja długoletnia, a odpowiedni sprzęt zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale także zwiększa komfort jazdy. By dłużej cieszyć się sprzętem należy pamiętać o jego odpowiednim czyszczeniu i pielęgnacji. Kupując sprzęt warto od razu zaopatrzyć się w odpowiednie środki pielęgnacyjne, które znajdują się w ofertach większości sklepów jeździeckich. 

oh reklama sprzet 1200x628

Artykuł przygotowany przez firmę Over Horse.


W tym tygodniu

  • CSIO Zduchovice CZE
    12-16.08.2020
           
  • CSI2* Arnas Champburcy FRA
    13-16.08.2020
           

Ranking PZJ (31.07.2020)

1. Wojciech Wojcianiec 3639
2. Andrzej Opłatek  3026
3. Krzysztof Ludwiczak 2945
4. Jarosław Skrzyczyński 2807
5. Maksymilian Wechta 2262
6. Jan Bobik 1907
7. Kamil Grzelczyk 1578
8. Grzegorz Kubiak 1499
9. Michał Kaźmierczak 1308
10. Adam Grzegorzewski 1010
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.07.2020)

119 Wojciech Wojcianiec 1340
160 Andrzej Opłatek 1180
200 Krzysztof Ludwiczak 1008