Logo tylkoskoki

Gothika 1 002Dobry przykład wspólnego działania w Kujawsko-Pomorskim Związku Hodowców Koni. Przegląd Źrebiąt Ras Szlachetnych - Stajnia Jarużyn 7 października 2017 r.

Autor: Tomasz Bagniewski

Kujawsko-Pomorski Czempionat Źrebiąt kolejny już rok z rzędu był wydarzeniem bez precedensu na niwie krajowych imprez hodowlano-wystawienniczych. Gromadzi on zawsze nie tylko najliczniejszą stawkę najmłodszej końskiej młodzieży (w tym roku 50 sztuk), ale także najwyższej jakości, najlepiej przygotowanych i pokazywanych zgodnie z procedurami wypracowanymi w najlepszych organizacjach hodowlanych świata. Stąd najlepsze osobniki bez problemu znajdują drogę do optymalnych warunków dalszego odchowu i promocji sportowej. Dlaczego tak się dzieje właśnie u nas, w kujawsko-pomorskim? Składa się na to kilka powodów:

Działanie zespołowe

Kujawsko-pomorskie imprezy hodowlane nie są imprezami zorganizowanymi przez „związek” rozumiany jako grupę osób zatrudnionych w takim czy innym biurze czy wybranych do takiego czy innego zarządu.

Są imprezami nas wszystkich – kujawsko-pomorskich hodowców koni sportowych. Wszyscy pracujemy na ten sukces zarówno w swoich stajniach: poczynając od doboru reproduktorów, poprzez opiekę nad źrebnymi klaczami po odchów źrebiąt w najlepszych możliwych warunkach. Razem też przygotowujemy same imprezy, starając się wykorzystać pomysły podpatrzone na wyjazdach zagranicznych. Cyklicznie organizujemy spotkania hodowców poświęcone przekazywaniu hodowlanych nowości, ale także służące wymianie swoich doświadczeń. Często część „integracyjna” bywa znacznie dłuższa niż oficjalna, co buduje i umożliwia wspólną pracę przy organizacji imprez.

Świadomość hodowlana

Częste uczestnictwo w imprezach hodowlanych (wystawach, pokazach, próbach dzielności), gdzie wyhodowany materiał mamy okazję porównać z dorobkiem kolegów i koleżanek hodowców, oraz liczne wyjazdy zagraniczne wzbudzają zainteresowanie najnowszymi trendami w hodowli koni sportowych. W takich warunkach z pewnością łatwiej jest sięgnąć po lepszą (czyli droższą) genetykę zarówno jeśli chodzi o nasienie czołowych reproduktorów, jak i materiał żeński wysokiej jakości. Mamy to szczęście, że biurem związku kieruje osoba, która doświadczenia zarówno hodowlane, jak i organizacyjne zbierała bezpośrednio tam, gdzie ich poziom jest najwyższy na świecie i gdzie jednocześnie zasadą działania jest lojalność wobec organizacji, do której się przynależy. Dlatego też nasze imprezy hodowlane od początku przeznaczone są wyłącznie dla koni polskiej hodowli. Niestety wielu polskich hodowców ulega złudzeniu, że, płacąc obcym organizacjom hodowlanym za możliwość pracy na ich konto, coś zyska. Tymczasem, jak uczy przykład Belgów czy Holendrów, prawdziwy strategiczny sukces mierzony medalami z imprez sportowych i satysfakcjonującym dochodem ze sprzedaży koni na wielkich aukcjach jest możliwy jedynie pod własną marką, którą trzeba zbudować i wypromować. Ażeby to uczynić, trzeba w pierwszej kolejności być jej wiernym.

Excellent Cento 3 003

Jeździectwo

Od wielu lat czołowi hodowcy naszego związku działają jednocześnie w jeździectwie i to zarówno w jego strukturach, jak i jako uczestnicy zawodów. Związek nasz jest istotnym sponsorem wielu lokalnych imprez, zwłaszcza tych przeznaczonych dla młodych koni (eliminacje MPMK). Dzięki kontaktom z ośrodkami treningowymi działającymi na naszym terenie najbardziej utalentowane konie mają możliwość dalszego profesjonalnego treningu, a te mniej uzdolnione - atrakcyjnej sprzedaży.

Promocja i marketing

Organizowanym przez nas imprezom hodowlanym od początku towarzyszył szczegółowy, fachowy komentarz zawierający informacje zarówno rodowodowe, jak i dotyczące historii poszczególnych hodowli i osiągnięć hodowców. Do komisji oceniającej konie zapraszani są wybitni fachowcy, ze szczególnym uwzględnieniem tych osób, które działalność hodowlaną łączą z aktywnością na niwie jeździeckiej. Imprezy są relacjonowane w branżowej prasie w formie omówienia wyników i dokumentacji fotograficznej. Z czasem pojawiły się oczywiście także notatki i galerie internetowe. Dzięki temu w świadomości naszych hodowców bardzo dobrze utrwalają się sukcesy najcenniejszych koni. Co roku z satysfakcją możemy na naszych imprezach usłyszeć, od osób które są stałymi bywalcami najsławniejszych ringów wystawowych świata, słowa uznania zarówno jeśli chodzi o poziom hodowlany prezentowanych koni, jak i stopień ich przygotowania i pielęgnacji. Te opinie idą „w Polskę”, co później oczywiście znajduje efekt w postaci licznych zapytań do naszych najlepszych hodowców o możliwość nabycia materiału hodowlanego i sportowego.

Wathelet Gregory BEL Mjt Nevados S

Wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nasi hodowcy z wielką odwagą i determinacją nie sięgali po najmodniejsze rodowody świata. Wśród prezentowanych w tym roku źrebiąt było między innymi potomstwo reproduktorów z pierwszej dziesiątki rankingu WBFSH – Balou du Rouet old i Cornet Obolensky bwp, a także tych, które są na najlepszej drodze do tego elitarnego grona, np. MJT Nevados S sp (na zdjęciu na MŚMK, ktore wygrał pod Gregorym Watheletem), Diarado holst czy Comilfo Plus Z. Córka tego ostatniego Gothika wlkp (od Greace wlkp po Larron hol), wyhodowana przez i należąca do Moniki i Marka Tadych (SK Kruszki), wygrała wśród klaczek (zdjęcie na górze). Imponująco zadebiutował w hodowli także mistrz Polski koni 5-letnich w skokach Alczento sp (Cento Sohn hol – Aloza sp po Marcus kwpn). Jego syn Excellent Cento (od Ellen han po Embassy I han) hwyhodowany przez i będący własnością Patrycji Nowakowskiej (Olimpin) zwyciężył w kategorii ogierków (zdjęcie 2). Znakomicie zaprezentowało się, zdobywając dwa srebrne i jeden brązowy medal, potomstwo dzierżawionego przez SO Gniezno z Belgii siwego holsztyna Castle Rock (Clearway – Toscana po Lacros). Większość zaprezentowanych źrebiąt pochodziła od klaczy z zaliczonymi próbami dzielności w różnych formach (próby polowe, zakłady treningowe, sport jeździecki). Duża część matek zaprezentowanych źrebiąt występowała także na pokazach i wystawach hodowlanych.

Szczegółowe wyniki na www.kpzhk.pl

Fot. Joanna Kruk i FEI


W tym tygodniu

  • TSTV - Adam Zawodowiec POL
    01.06.2020
           

Ranking PZJ (29.02.2020)

1. Wojciech Wojcianiec 3423
2. Andrzej Opłatek  2893
3. Krzysztof Ludwiczak 2780
4. Jarosław Skrzyczyński 2573
5. Maksymilian Wechta 2011
6. Jan Bobik 1868
7. Kamil Grzelczyk 1502
8. Grzegorz Kubiak 1406
9. Michał Kaźmierczak 1207
10. Adam Grzegorzewski 836
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (29.02.2020)

124 Wojciech Wojcianiec 1250
154 Andrzej Opłatek 1140
194 Krzysztof Ludwiczak 965