Logo tylkoskoki

033

Ogólnopolski Czempionat Porównawczy w skokach luzem – Cavaliada Poznań 2 grudnia 2017 r.

Autor: Tomasz Bagniewski

I wreszcie stało się. Polscy hodowcy doczekali się pierwszej jaskółki zwiastującej formę imprezy jaka jest im naprawdę potrzebna i która rzeczywiście, a nie tylko deklaratywnie służy rozwojowi polskiej hodowli. To milowy krok w rozwoju promocji młodych koni rodzimej hodowli. Mowa tu oczywiście o tegorocznym Ogólnopolskim Czempionacie Porównawczym w skokach luzem, który odbył się 2 grudnia podczas Cavaliady w Poznaniu.

Jego wyniki tutaj: DWULATKI, TRYZYLATKI

Fachowo oceniane, profesjonalnie przgotowane

Przy wypełnionych po brzegi trybunach i to nie przypadkowymi widzami ale w większości członkami krajowych i zagranicznych ekip startujących w rozgrywanych równolegle CSI, prezentowała się stawka 15, najwyższej klasy dwu i trzy letnich skoczków krajowej hodowli.

Sędziowane były one przez uznane grono fachowców – dobrze znanych z krajowych aren zarówno sportowych jak i hodowlanych: Andrzeja Matławskiego i Łukasza Jończyka oraz sędziego z Niemiec Georga Brunsa.  Ten ostatni ocenia konie na Mistrzostwach Niemiec Młodych Koni a także jest komentatorem internetowej telewizji jeździeckiej ClipMyHorse. Jak widać ze składu sędziujących wynika że na temat musieli patrzeć z różnych, wynikających z odmiennego wieku i drogi zawodowej, punktów widzenia. Organizacja pokazu i warunki dla koni zostały przyjęte przez uczestników z wielkim uznaniem za co gospodarzom Cavaliady należą się serdeczne gratulacje.

Przygotowanie koni do tego typu pokazu, zarówno w zakresie technicznego wyszkolenia jak i kondycji i pielęgnacji nie budziło zastrzeżeń. Co nie dziwi gdyż dla ogromnej większości z nich nie był to pierwszy publiczny występ, a niektóre mają już za sobą całkiem bogatą (w tym międzynarodową) karierę pokazową. Ścisła czołówka to konie, które śmiało mogą pretendować do dalszego szkolenia w najlepszych, profesjonalnych stajniach, co zapewne już wkrótce się rozpocznie. Z relacji hodowców wynika, że zainteresowanie rumakami przerosło ich oczekiwania.

Najlepsze koni

Tegoroczny czempion 2 latków (na zdjęciach) siwy ogier FABREGAS S sp (MJT Nevados S sp – Fabreggia S sp po Regiel m) to koń bardzo szlachetny, prawidłowy i o wystarczającym kalibrze. Jak na skoczka obdarzony także obszernym i elastycznym ruchem. Za wszystkie elementy oceny otrzymał notę 9 pkt. Jego ojca – Mistrza Świata koni 7 letnich nie trzeba przedstawiać. Matka po zwycięstwie w ZT Włocławek aktualnie stratuje w skokach. Jest to klacz obdarzona wyjątkowo miłym charakterem i zrównoważonym temperamentem. Mamy nadzieję, że już w przyszłym roku ten niezwykle utalentowany i piękny koń uzyska licencję hodowlaną stając się pierwszym kontynuatorem rodu swojego wspaniałego ojca. A warto dodać że tego samego dnia na CSI5* w Paryżu Nevados S świetnie spisał się pod Gregorym Watheletem w konkursie Europa kontra USA.

032

Z goła inaczej prezentuje się czempion 3 latków. Gniady wałach SIR DINKEN sp (Dinken hol – Scharisma hol po Charisma hol) to koń znacznie roślejszy, może o nie tak urodziwej głowie, ale za to imponujący przede wszystkim ogromną potęgą w skoku – ocena 8,6. Ojciec jest wielką nadzieją  Związku Holsztyńskiego. W tym roku licencję uzyskał pierwszy jego syn. Od Scharismy u hodowcy urodziły się już kolejne dwa źrebięta wysoko ocenione na pokazach.

Najmocniejsze strony wiceczempionki 3 latków gniadej klaczy FEDERACJA S sp (Black Jack westf – Federica S sp po Concert old) to odziedziczona po ojcu spektakularna uroda i najwyżej  ocenione w tej grupie wiekowej typ 9 pkt i galop 8,6 pkt.

Także należąca do Elizy Karpus-Chylińskiej, bardzo urodziwa kasztanowata klacz DONNA NEVA S sp (MJT Nevados S sp – Donwelta S sp po Weltstein han) która była druga wśród koni 2 letnich, znakomicie skakała – ocena 7,7 pkt. Wysoko oceniono także jej typ 8,5 pkt.

Sir Dinkena i Federację trenowane przez swoja właścicielkę Renatę Wójcik-Matelska w sezonie 2018 z pewnością zobaczymy w eliminacjach MPMK.

Fabregasa, Donnę Nevę i Federację wyhodował w SK Liszkowo nieodżałowany Stanisław Szurik, natomiast Sir Dinken to efekt pracy Andrzeja Herrmanna z Kronowa na Mazurach.

037

Co dalej?

Reasumując sukces może zapewnić tylko właściwa formuła imprezy, rozgrywana we właściwym miejscu i czasie. I co najważniejsze z hodowcami w centrum zainteresowania. Wszak większość z nich towarzyszyła swoim wychowankom osobiście. Po udanym tegorocznym „wejściu” konieczne wydaje się w przyszłości przeniesienie tego czempionatu na arenę A oraz zdecydowane poszerzenie ilościowe prezentowanej stawki. Na tą chwilę polską hodowlę stać na zaprezentowanie nawet 40 młodych koni mogących być w kręgu zainteresowań zawodowego jeździectwa. Świadczy o tym choćby jakość koni (i ich dotychczasowe dokonania) które znalazły się na tzw. liście rezerwowej. Trzeba tylko hodowcom pokazać czytelną możliwość uczestnictwa w takiej prezentacji i jasne kryteria dostępu do niej. Eliminacje do Cavaliady w skokach luzem, wzorem np. Cavaliady Future, powinny odbywać się w całym kraju tak aby sitem selekcyjnym objąć jak największą ilość koni. Włączenie szerokich rzesz hodowców w pracę na rzecz rozwoju polskiego jeździectwa to bardzo efektywny i skuteczny sposób na poszerzenie jeździeckiej piramidy. Może nawet daleko skuteczniejszy jak pozyskiwanie nawet zamożnych ale pojedynczych sponsorów.

Fot. Asia Bręklewicz


W tym tygodniu

  • TSTV - Kapitan - jeździec, trener, menedżer POL
    25.05.2020
           

Ranking PZJ (29.02.2020)

1. Wojciech Wojcianiec 3423
2. Andrzej Opłatek  2893
3. Krzysztof Ludwiczak 2780
4. Jarosław Skrzyczyński 2573
5. Maksymilian Wechta 2011
6. Jan Bobik 1868
7. Kamil Grzelczyk 1502
8. Grzegorz Kubiak 1406
9. Michał Kaźmierczak 1207
10. Adam Grzegorzewski 836
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (29.02.2020)

124 Wojciech Wojcianiec 1250
154 Andrzej Opłatek 1140
194 Krzysztof Ludwiczak 965