Logo tylkoskoki

171

Sportowy Czempionat Polski Młodych Koni w swojej jedenastej edycji miał nie tylko liczną, ale i bardzo dobrą obsadę. Impreza, która miała być uzupełnieniem Mistrzostw Polski Młodych Koni, staje się dla: jeźdźców, trenerów, właścicieli i hodowców najważniejszą w roku dla selekcji młodych skoczków.

„SCPMK to jedna z ważniejszych imprez znajdujących się w naszym kalendarzu” – czytamy na facebooku Tyszko Horses – teamu, który obok Stadniny Koni Nad Wigrami, KJ Agro-Handel Śrem i Kraju Jumping Team wystawił w Olszy w dniach 6-8 września najszerszą stawkę koni.

O rekordowej liczbie uczestniczących koni pisaliśmy już przed imprezą (TUTAJ). Ostatecznie w poszczególnych kategoriach wzięły udział: 62 czterolatki, 64 pięciolatki, 60 sześciolatków i 39 siedmiolatków. Ciekawie przedstawia się statystyka z podziałem na księgi stadne. Najwięcej było koni zarejestrowanych w PZHK (76), a z zagranicznych ksiąg stadnych najliczniejszą reprezentację miały: KWPN (51), księga holsztyńska (32), oldenburska (17), Zangersheide (14) i hanowerska (10). 

Jeśli do polskich koni szlachetnych półkrwi dodamy inne urodzone w Polsce, ale zapisane do zagranicznych ksiąg (a było ich 28), to okazuje się, że ponad sto koni przedstawionych w SCPMK pochodziło od polskich hodowców. Do tego zajmowały one czołowe lokaty. Widać, że polscy jeźdźcy znowu zaczynają jeździć na koniach z Polski, bo są one często równie dobre jak te importowane.

Doskonale w roli organizatora już po raz 10 spisał się KJ Agro-Handel Śrem. Sam obiekt w Olszy osiągnął w tej chwili europejski poziom, a perfekcja w przygotowaniu imprezy i gościnność włodarzy znana jest wszystkim nie od dziś.. Co bardzo ważne przy tego typu zmaganiach oprócz nagród finansowych i tytułów na czepmiony czekały okazałe trofea honorowe.

4-latki

Z całą pewnością można stwierdzić, że sposób oceny na styl był najbardziej obiektywnym w historii wszystkich tego typu imprez w Polsce. Już w zeszłym roku organizatorzy postawili na trzech niezależnych arbitrów, z których ocen wyciągano średnią. Teraz było ich pięciu, a odrzucanie skrajnych ocen znacząco wykluczało możliwość niesprawiedliwego wyniku. Niezależnie od tego, pracę całej piątki - Andrzeja Matławskiego, Antoniego Dahlke (sędziowie z uprawnieniami PZJ), Grzegorza Kubiaka (przedstawiciel zawodników), Tomasza Bagniewskiego (przedstawiciel hodowców) i Rudigera Wassibauera (przedstawiciel trenerów) należy ocenić bardzo wysoko. W przypadku wielu koni noty były zgodne i trafnie oddające predyspozycje prezentowanych wierzchowców.

DSC 5926

Zdecydowanie wygrał wyhodowany w Holandii ogier Kentucky WM (KWPN, Crespo x Sottise De Wemmel) należący do Wojciecha i Joanny Matyla. Koń ten, doskonale zaprezentowany przez Szymona Stasiaka, został oceniony najwyżej w obydwu konkursach, a sędziowie nie szczędzili mu not 9 i wyższych.

DSC 5920

Drugie miejsce (oceniony dwa razy na drugą pozycję) zajął kolejny koń z Holandii - Kandy Progress (KWPN, Zapatero VDL x Negro) którego do jazdy Michałowi Tyszko powierzyła Alicja Mielcarek.

DSC 5914

Na trzecim uplasował się wyhodowany w Stadninie Koni Nad Wigrami ogier Dżentelmen (SP, Elvaro x Grand Presidium) dosiadany przez Łukasza Troszczyńskiego. W pierwszej dziesiątce na miejscu piątym ex aequo znalazły się jeszcze dwa konie od polskich hodowców. Zarejestrowana w księdze PZHK Unica-K (hodowca i właściciel: Marek Kubacki) oraz zarejestrowany w księdze holsztyńskiej ogier Vestari (hodowca i właściciel: Michał Szadkowski).

 

5-latki

W kategorii pięciolatków aż dwanaście koni utrzymało po trzech konkursach zerowy wynik. Parkury w tej, jak i w kolejnych dwóch kategoriach, były wymagające, do tego normy czasu wymuszały płynny galop. Tak duża liczba zerowych świadczy o tym, że prezentowane w SCPMK wierzchowce są coraz lepsze.

093

Po rozgrywce wygrał Julio Enkel (KWPN, Montender x Karandasj) pod Wojciechem Dahlke. Konia wyhodował i jest jego właścicielem Antoni Dahlke, który od lat szeroko współpracuje z Holenderskimi hodowcami (głównie z Janem Greve). Być może dlatego większość wyhodowanych przez siebie koni rejestruje w księdze KWPN. Julio Enkel, syn podwójnego złotego medalisty mistrzostw Europy i medalisty Igrzysk Olimpijskich (pod Marco Kutscherem) już w konkursach podstawowych, a jeszcze bardziej w rozgrywce pokazał, że jest koniem nie tylko dokładnym, ale i bardzo zwinnym, szybkim i świetnie reagującym na pomoce, a wiadomo że właśnie takie potrzebne są we współczesnym sporcie skokowym.

099

Drugie miejsce zajął prezentowany przez Michała Jóskowiaka Vigo Heywood HZ (ZANG, Vigo D'ersonilles x No Limit). Syn mistrza świata - Vigo D'ersonilles to kolejny koń o dużych możliwościach.

102

Na trzecim miejscu uplasowała się wyhodowana w Stadninie Koni Nad Wigrami klacz Liryka (SP, Kannan x Livello), dosiadana przez Łukasza Troszczyńskiego. Biorąc pod uwagę, że na miejscu siódmym był Sasilio (SP, Cassilio x Alywar) wyhodowany w Stadninie Koni Widzów, na ósmym Stakkato Lazar (OLD, Stakkato Gold x Cancoon) wyhodowany przez Edmunda Lazarewicza, a na dziesiątym – Carissima (SP, Arezzo VDL x Carambole) z SK Nad Wigrami, to okazuje się, że aż pięć koni z top ten pięciolatków urodziło się w Polsce.

 

6-latki

Tu czyste konto do końca zachowało dziewięć koni.

125

Wygrał Nivard van de Celieburg (BWP, Emerald Van't Ruytershof x Contendro I) dosiadany przez Michała Tyszko, a należący do EuroHorse. Koń pokazał, że podobnie jak jego ojciec, dosiadany przez Harriego Smoldersa, będzie wierzchowcem bardzo skutecznym.

123

Drugie miejsce zajęła klacz Issem (KWPN, Quality Time x Clinton) pod Adamem Grzegorzewskim, a trzecie – urodzona w Polsce u Edmunda Lazarewicza oldenburska Velvet Lazar (OLD, Verdi x Numero Uno). Najwyżej sklasyfikowanym koniem zapisanym do księgi PZHK został dosiadany przez Małgorzatę Ciszek-Lewicką Niko (Chacco Fly x Alfaro) ze Stadniny Koni Nowielice, ale przed nim znalazły się jeszcze hanowerski Quick Step (Quintender x Calido) ze Stadniny Kunowo (wł. Katarzyna Skrzyczyńska, zawodnik Jarosław Skrzyczyński) oraz Ielve (KWPN, Quidaro x Carambole), kolejny doskonały koń hodowli Antoniego Dahlke.

130

 

7-latki

Konie siedmioletnie uzyskały najlepsze wyniki w półfinałach (przepustką do finału było tu pięć punktów karnych, a w pięciolatkach 9, w sześciolatkach – 8). Sam finał jednak, ustawiony na poziomie zbliżonym do Grand Prix na ZO1*, okazał się bardzo selekcyjny. Stąd do rozgrywki w tej kategorii dostały się tylko cztery konie.

173

Wygrał, pokonując jako jedyny rozgrywkę na zero, należący do Marzeny Falarz oldenburski Colinero (Cola x Escudo I). Tym samym dosiadający go Michał Tyszko okazał się najlepszym jeźdźcem tegorocznego czempionatu (łącznie zdobył on 3 tytuły).

165

Na drugim miejscu uplasował się Chepettano (HOL, Chepetto x Calido I) ze stajni Wechta, pod Maksymilianem Wechtą. Ten niezwykle urodziwy siwek wcześniej w konkursach z oceną stylu niejednokrotnie otrzymywał noty powyżej 9.

162

Trzecie miejsce zajął wyhodowany w Polsce przez pana Ireneusza Sławka, a należący do Anny Maliga koń Ogano’s Boy Z (ZANG, Ogano Sitte x Cajero), zapisany do księgi Zangersheide. Koń ten już jako sześciolatek wygrał Grand Prix na zawodach w Poznaniu, będących Memoriałem znanego hodowcy - Andrzeja Kramera. W rozgrywce nie było konia z księgi PZHK, ale aż trzy takie uplasowały się na piątym miejscu ex aequo (4 punkty karne po półfinałach i finale). Wszystkie trzy: Colombina, Wars i Cordoba pochodzą ze Stadniny Koni Nad Wigrami. Tym samym ta założona ponad 20 lat przez Wojciecha Fabińskiego stadnina może poszczycić się najliczniejszą w tej chwili stawką młodych koni z polską marką SP.

Tak duża stawka bardzo dobrych i świetnie przygotowanych młodych koni daje nadzieję, że wkrótce zdobywać będą one laury w konkursach zaliczanych do światowego rankingu i światowych imprezach najwyższej rangi. Oby długo mogli startować na nich polscy zawodnicy.

 

Fot. Asia Bręklewicz oraz Paula Bartkowiak


W tym tygodniu

  • TSTV - Kapitan - jeździec, trener, menedżer POL
    25.05.2020
           

Ranking PZJ (29.02.2020)

1. Wojciech Wojcianiec 3423
2. Andrzej Opłatek  2893
3. Krzysztof Ludwiczak 2780
4. Jarosław Skrzyczyński 2573
5. Maksymilian Wechta 2011
6. Jan Bobik 1868
7. Kamil Grzelczyk 1502
8. Grzegorz Kubiak 1406
9. Michał Kaźmierczak 1207
10. Adam Grzegorzewski 836
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (29.02.2020)

124 Wojciech Wojcianiec 1250
154 Andrzej Opłatek 1140
194 Krzysztof Ludwiczak 965