Logo tylkoskoki

seniorzy podiumDruga część telegraficznego skrótu najważniejszych wydarzeń na polskich i światowych hipodromach. Tym razem prezentujemy to, co działo się od lipca do grudnia 2015 roku.

Lipiec

skrzyczyńskiJarosław Skrzyczyński po raz drugi z rzędu wygrał mistrzostwa Polski. W Warce miał w doskonalej dyspozycji dwa konie (Inferno i Crazy Quicka), prowadził od pierwszego półfinału i ukończył zawody z wynikiem 0 punktów karnych. Srebrny medal zdobył Łukasz Koza na Chito Blue, a brązowy Maksymilian Wechta na Londonie. W pozostałych kategoriach triumfowali: Joanna Marciniak (juniorzy), Krzysztof Okła (MJ) i Wiktoria Głowacka (dzieci). W Paryżu konkurs LGCT wygrał Bertram Allen (IRL) na koniu Romanov, tydzień później w Estoril (POR) triumfował Scott Brash na Hello Sanctos i dalej w Chantilly Gregory Wathelet (BEL) na koniu Conrad de Hus. Puchar Narodów CSIO5* Falsterbo wygrali Holendrzy. My cieszyliśmy się z pierwszego od 2010 roku występu naszej ekipy w Super Lidze. Zakończyło się 8 miejscem, ale zdobyte doświadczenie jest bardzo ważne. 

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży zakończyła się zwycięstwami Agnieszki Cebulak na Jolly (duże konie) i Magdaleny Wojciechowskiej na Tamburynku (kuce). Nieudanie wystartowali Polacy w Pucharze Narodów w Budapeszcie, ale na szczęście te zawody nie liczyły się naszej ekipie do rozgrywek FNC.  Za to CSIO3* w Bratysławie było pełne sukcesów. Po zajęciu 5 miejsca w Pucharze Narodów (w składzie: Skrzyczyński, Ludwiczak, Kaźmierczak i debiutujący Wechta) otworzyła się szansa na awans do finału FNC. Do tego Jarosław Skrzyczyński na Crazy Quick wygrał Grand Prix.

Sierpień

TH3 2130Zgodnie z przewidywaniami kwalifikację olimpijską grupy C w Samorinie wygrała ekipa Ukrainy. Polska zajęła (w składzie: Lewicki, Skrzyczyński, Kiecoń i Ludwiczak) dalekie od oczekiwań 4 miejsce. Na tych samych zawodach w ramach CSI3* drugi w konkursie LR był Maksymilian Wechta na Londonie. Tydzień później para KJ Wechta Rosnówko potwierdziła wysoką formę, zajmując drugie miejsce w Grand Prix CSI3* Ciekocinko. To był drugi tydzień letniego touru Baltica. Z Polaków bardzo dobrze spisał się też tam Tomasz Miśkiewicz, który na Civisie był drugi w jednym z konkursów  LR. Dużym sukcesem polskich skoczków zakończyły się mistrzostwa Europy w kategoriach młodzieżowych. Medal brązowy zdobyła ekipa dzieci w składzie: Dalia Lehmann, Wiktoria Głowacka, Aleksandra Bolko i Filip Lewicki. Czwarte miejsce indywidualnie zajęła juniorka Agnieszka Cecuga, a awans do ścisłych finałów indywidualnych wywalczyli jeszcze: Lehmann i Bolko (dzieci), Andrzej Opłatek (junior) i Zuzanna Gowin (MJ). W Valkenswaard w 12 etapie LGCT triumfował Marco Kutscher na Van Goghu.

Najważniejszą imprezą międzynarodową 2015 roku były mistrzostwa Europy. W Aachen podobnie jak rok temu na MŚ w Normandii klasą dla siebie byli Holendrzy, którzy zdobyli obydwa złote medale: indywidualny (Jeroen Dubbeldam z SFN Zenith N.O.P) i drużynowy (Dubbeldam, Jur Vrieling, Gerco Schröder i Maikel van der Vleuten). Dobrze zaprezentowali się Polacy. Po starcie w ścisłym finale 22 był Jarosław Skrzyczyński. Drużynowo (ze Skrzyczyńskim jechali Krzysztof Ludwiczak, Michał Kaźmierczak i Mściwoj Kiecoń) zajęliśmy 13 miejsce, cały czas nawiązując walkę z najlepszymi ekipami starego kontynentu.

Konkurs Grand Prix podczas CSI3* w Jakubowicach wygrał Holender Henk Frederiks na koniu Ben B. Z Polaków najlepiej spisał się Mściwoj Kiecoń na Urbane, który był 4. Dało mu to też ostateczne zwycięstwo w Jeździeckim Grand Prix Wolnej Polski. Dobrze (drugie miejsce) w innych konkursach zaliczanych do LR pojechali Wojciech Wojcianiec (Quasi De Kergane) i Tomasz Miśkiewicz (Bora).

Wrzesień

brash w skokuPierwszy września przyniósł smutną informację o śmierci Jacka Wierzchowieckiego, człowieka niezwykle zasłużonego zarówno dla WKKW, jak i skoków. W obu tych konkurencjach sukcesy odnosił najpierw jako zawodnik, a potem jako trener.

Pierwszy tydzień miesiąca był drugim dla Silesia Equestrian. Nowe polskie CSI zebrało wiele pochlebnych opinii u wszystkich zawodników zarówno polskich, jak i tych z zagranicy. Drugie Grand Prix wygrał Maximilian Schmid (GER) na koniu Chacon 2. My cieszyliśmy się z udanych występów Polaków w innych konkursach zaliczanych do LR: Mariki Słowińskiej (3 miejsce), Piotra Morsztyna (3 miejsce) i Andrzeja Opłatka (2 miejsce). W tym samym czasie co CSI3* w Jakubowicach w Arezzo odbywało się CSIO3* z ostatnią kwalifikacją II dywizji FNC. W Pucharze Narodów ekipa w składzie: Skrzyczyński, Wechta, Kiecoń i Ludwiczak zajęła VI miejsce (a drugie w naszej dywizji), co dało nam awans do finału rozgrywek w Barcelonie. Niestety na rzecz Czechów straciliśmy szansę występów w I dywizji w 2016 roku. Michał Kaźmierczak na Que Pasa zajął drugie miejsce w Grand Prix CSI2*W Pezinoku. W Strzegomiu odbył się Puchar Polski kuców i małych koni. Aż dwa złote medale (w A1 i A2) wywalczyła Aleksandra Osuch z Podkowy Gruszczyn. 
Po sierpniowych Mistrzostwach Polski Młodych Koni w Drzonkowie równie udany był VI Sportowy Czempionat Polski Młodych koni w Olszy.

W niedzielę 14 września Scott Brash sprawił, że niemożliwe staje się możliwe i w ten sposób został żywą legendą. W Calgary wygrał trzecie z rzędu Grand Prix Rolex Grand Slam i oprócz wygranej w konkursie otrzymał premię specjalną – milion Euro.

Wyhodowany przez Stanisława Szurika Mjt Nevados S (Calvados Z x Romualdo) wygrał mistrzostwa świata młodych koni w kategorii 7-latków. Dosiadał go wicemistrz Europy Gregory Wathelet (BEL).

Konkurs Grand Prix Finału Polskiej Ligi Jeździeckiej w Leśnej Woli wygrał Arkadiusz Fimmel na klaczy La Strada L. W klasyfikacji generalnej Rundy Diamentowej PLJ najlepszy okazał się Marcin Bętkowski z KJ Agro-Handel Śrem, a obok niego na podium stanęli jego koledzy klubowi: Leszek Gramza i Arkadiusz Fimmel.

We wrześniowych konkursach LGCT triumfowali: Rolf-Göran Bengtsson (SWE) na Casall ASK (w Rzymie) i Luciana Diniz (POR) na Winningmood (w Wiedniu).  Liderem przed zaplanowanym na listopad finałem w Doha pozostał Scott Brash. Finał rozgrywek Pucharu Narodów w Barcelonie wygrała ekipa Belgii. Polacy wystartowali bez powodzenia.

Październik

kaźmierczak queapasaMichał Kaźmierczak powtórzył sukces z zeszłego roku, wygrywając konkurs zaliczany do Pucharu Świata w Siaulai (LTU). W Lesznie podczas CSI2* pierwszy konkurs LR zdominowali Polacy: wygrał Łukasz Wasilewski na Wavantosie, a drugi był Jarosław Skrzyczyński na Inferno. Grand Prix wygrał Marcel Marschall (GER) na Fenii Van Klapscheut, a trzecie miejsce zajęła Aleksandra Kozanecka na klaczy Calingka. Jeszcze bardziej udane były rozgrane w kolejnym tygodniu w Lesznie CSI3*W. Nasi wygrali dwa konkursy LR: Mściwoj Kiecoń na Urbane i Maksymilian Wechta na Boliwii. Dobrze pojechali też w konkursie PŚ, gdzie 2 miejsce zajął Jarosław Skrzyczyński, a trzecie Łukasz Wasilewski. Siódmy był Michał Kaźmierczak, który tym samym został liderem LEC PŚ. Grand Prix wygrał Thomas Holz z Niemiec na Adilot, a czwarty był Maksymilian Wechta na Londonie.

Pierwsze konkursy nowej odsłony Pucharu Świata w Lidze Europy Zachodniej należały do Penelope Leprevost (FRA) na klaczy Flora de Mariposa (Oslo) i Romaina Duguet ze Szwajcarii na Quoridzoe de Treho (Helsinki).

Ostatniego dnia października z ulgą odetchnęła jeździecka Europa. Ministerstwo Rolnictwa Brazylii i Unia Europejska osiągnęły porozumienie dotyczące kwarantanny i spraw sanitarnych. Tym samym konie z Europy będą mogły podróżować na i z IO w Rio bez żadnych problemów.

Listopad

doha podiumSukces z Oslo Penelope Leprevost powtórzyła u siebie w Lyon, wygrywając na klaczy Flora de Mariposa trzecią kwalifikację PŚ. Tydzień później w Weronie triumfował Simon Delestre (FRA) na koniu Hermes Ryan. Luciana Diniz w pięknym stylu wygrała tegoroczny cykl Longines Global Champions Tour. Do ostatnich zawodów w Doha przystępowała z drugiej pozycji, zajęła pierwsze miejsce w Grand Prix i wykorzystała potknięcie Scotta Brasha.

Christian Ahlmann na Codex One w Stuttgarcie i na Talubet Z w Madrycie okazał się najlepszy w dwóch kolejnych europejskich konkursach Pucharu Świata.

W Polsce w listopadzie rozegrano aż trzy kwalifikacje nowej edycji Halowego Pucharu Polski. Grand Prix w kategorii seniorów wygrywali: Sławomir Szlachta (Wrocław), Aleksandra Słuszniak-Marchwicka (Sopot) i Leszek Gramza (Jaszkowo). Liderem przed zimową przerwą został Jakub Krzyżosiak.

Grudzień

aakrDSC07924W Grand Prix czwartych w tym roku CSI w Lesznie (tym razem 2*) triumfował Kamil Grzelczyk na Wibaro, dla którego było to pierwsze w karierze zwycięstwo w konkursie LR. Kolejnym organizacyjnym sukcesem zakończyła się Cavaliada w Poznaniu. Grand Prix CSI3*W wygrał Christian Kukuk (GER) na Carilocie, a czwarta była Sandra Piwowarczyk-Bałuk na Chabento. W tym samym czasie w Genewie w Rolex Grand Slam najlepszy okazał się Steve Guerdat na Nino Des Buissonets, który odebrał rekordową nagrodę 400 000 CHF.

Konkurs Pucharu Świata w hali Olympia wygrał Włoch Emanuele Gaudiano na wałachu Admara i było to jego pierwsze w karierze zwycięstwo w tego typu konkursie. Dzień później jeździecki świat podzieliły opinie związane z dyskwalifikacją Bertrama Allana w Grand Prix Londynu.

W tradycyjnie kończących rok CSI5*W w Mechelen w konkursie Pucharu Świata po raz trzeci w tym sezonie (a po raz drugi na Taloubet Z) triumfował Christian Ahlmann (GER).

Foto: Karol Rzeczycki, Tomas Holcbecher, Rolex Grand Slam i LGCT

Pierwsza część TUTAJ
Zwycięzców wszystkich Grand Prix ZO znajdziecie TUTAJ
Polecamy też artykuł "Udane nie tylko mistrzostwa Europy", w który szerzej komentujemy występy Polaków w najważniejszych imprezach międzynarodowych 2015 roku.


W tym tygodniu

  • HZO Dąbrówka Mała POL
    22-24.11.2024
           
  • CSI2* Gorla Minore ITA
    21-24.11.2024
           
  • CSI2* Opglabbeek BEL
    21-24.11.2024
           
  • HZO Leszno POL
    22-24.11.2024
           
  • HZO Michałowice POL
    22-24.11.2024
           
  • LGCT Playoffs Riyadh KSA
    20-23.11.2024
           
  • CSI5*-W Santa Anita USA
    20-25.11.2024
           
  • CSI4* Rouen FRA
    21-24.11.2024
           

Ranking PZJ (31.10.2024)

1. Adam Grzegorzewski 2005
2. Jarosław Skrzyczyński 1790
3. Maksymilian Wechta 1614
4. Dawid Kubiak 1593
5. Marek Wacławik 1552
6. Michał Kaźmierczak 1403
7.

Tomasz Miśkiewicz

1302
8. Dawid Skiba 1223
9. Przemysław Konopacki 1128
10. Andrzej Opłatek 920
  CAŁY RANKING  

Polacy w rankingu FEI (31.10.2024)

277 Adam Grzegorzewski 795
290 Jarosław Skrzyczyński  775
383 Maksymilian Wechta 593