Druga część telegraficznego skrótu najważniejszych wydarzeń na polskich i światowych hipodromach. Tym razem prezentujemy to, co działo się od lipca do grudnia 2015 roku.
Lipiec
Jarosław Skrzyczyński po raz drugi z rzędu wygrał mistrzostwa Polski. W Warce miał w doskonalej dyspozycji dwa konie (Inferno i Crazy Quicka), prowadził od pierwszego półfinału i ukończył zawody z wynikiem 0 punktów karnych. Srebrny medal zdobył Łukasz Koza na Chito Blue, a brązowy Maksymilian Wechta na Londonie. W pozostałych kategoriach triumfowali: Joanna Marciniak (juniorzy), Krzysztof Okła (MJ) i Wiktoria Głowacka (dzieci). W Paryżu konkurs LGCT wygrał Bertram Allen (IRL) na koniu Romanov, tydzień później w Estoril (POR) triumfował Scott Brash na Hello Sanctos i dalej w Chantilly Gregory Wathelet (BEL) na koniu Conrad de Hus. Puchar Narodów CSIO5* Falsterbo wygrali Holendrzy. My cieszyliśmy się z pierwszego od 2010 roku występu naszej ekipy w Super Lidze. Zakończyło się 8 miejscem, ale zdobyte doświadczenie jest bardzo ważne.
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży zakończyła się zwycięstwami Agnieszki Cebulak na Jolly (duże konie) i Magdaleny Wojciechowskiej na Tamburynku (kuce). Nieudanie wystartowali Polacy w Pucharze Narodów w Budapeszcie, ale na szczęście te zawody nie liczyły się naszej ekipie do rozgrywek FNC. Za to CSIO3* w Bratysławie było pełne sukcesów. Po zajęciu 5 miejsca w Pucharze Narodów (w składzie: Skrzyczyński, Ludwiczak, Kaźmierczak i debiutujący Wechta) otworzyła się szansa na awans do finału FNC. Do tego Jarosław Skrzyczyński na Crazy Quick wygrał Grand Prix.
Sierpień
Zgodnie z przewidywaniami kwalifikację olimpijską grupy C w Samorinie wygrała ekipa Ukrainy. Polska zajęła (w składzie: Lewicki, Skrzyczyński, Kiecoń i Ludwiczak) dalekie od oczekiwań 4 miejsce. Na tych samych zawodach w ramach CSI3* drugi w konkursie LR był Maksymilian Wechta na Londonie. Tydzień później para KJ Wechta Rosnówko potwierdziła wysoką formę, zajmując drugie miejsce w Grand Prix CSI3* Ciekocinko. To był drugi tydzień letniego touru Baltica. Z Polaków bardzo dobrze spisał się też tam Tomasz Miśkiewicz, który na Civisie był drugi w jednym z konkursów LR. Dużym sukcesem polskich skoczków zakończyły się mistrzostwa Europy w kategoriach młodzieżowych. Medal brązowy zdobyła ekipa dzieci w składzie: Dalia Lehmann, Wiktoria Głowacka, Aleksandra Bolko i Filip Lewicki. Czwarte miejsce indywidualnie zajęła juniorka Agnieszka Cecuga, a awans do ścisłych finałów indywidualnych wywalczyli jeszcze: Lehmann i Bolko (dzieci), Andrzej Opłatek (junior) i Zuzanna Gowin (MJ). W Valkenswaard w 12 etapie LGCT triumfował Marco Kutscher na Van Goghu.
Najważniejszą imprezą międzynarodową 2015 roku były mistrzostwa Europy. W Aachen podobnie jak rok temu na MŚ w Normandii klasą dla siebie byli Holendrzy, którzy zdobyli obydwa złote medale: indywidualny (Jeroen Dubbeldam z SFN Zenith N.O.P) i drużynowy (Dubbeldam, Jur Vrieling, Gerco Schröder i Maikel van der Vleuten). Dobrze zaprezentowali się Polacy. Po starcie w ścisłym finale 22 był Jarosław Skrzyczyński. Drużynowo (ze Skrzyczyńskim jechali Krzysztof Ludwiczak, Michał Kaźmierczak i Mściwoj Kiecoń) zajęliśmy 13 miejsce, cały czas nawiązując walkę z najlepszymi ekipami starego kontynentu.
Konkurs Grand Prix podczas CSI3* w Jakubowicach wygrał Holender Henk Frederiks na koniu Ben B. Z Polaków najlepiej spisał się Mściwoj Kiecoń na Urbane, który był 4. Dało mu to też ostateczne zwycięstwo w Jeździeckim Grand Prix Wolnej Polski. Dobrze (drugie miejsce) w innych konkursach zaliczanych do LR pojechali Wojciech Wojcianiec (Quasi De Kergane) i Tomasz Miśkiewicz (Bora).
Wrzesień
Pierwszy września przyniósł smutną informację o śmierci Jacka Wierzchowieckiego, człowieka niezwykle zasłużonego zarówno dla WKKW, jak i skoków. W obu tych konkurencjach sukcesy odnosił najpierw jako zawodnik, a potem jako trener.
Pierwszy tydzień miesiąca był drugim dla Silesia Equestrian. Nowe polskie CSI zebrało wiele pochlebnych opinii u wszystkich zawodników zarówno polskich, jak i tych z zagranicy. Drugie Grand Prix wygrał Maximilian Schmid (GER) na koniu Chacon 2. My cieszyliśmy się z udanych występów Polaków w innych konkursach zaliczanych do LR: Mariki Słowińskiej (3 miejsce), Piotra Morsztyna (3 miejsce) i Andrzeja Opłatka (2 miejsce). W tym samym czasie co CSI3* w Jakubowicach w Arezzo odbywało się CSIO3* z ostatnią kwalifikacją II dywizji FNC. W Pucharze Narodów ekipa w składzie: Skrzyczyński, Wechta, Kiecoń i Ludwiczak zajęła VI miejsce (a drugie w naszej dywizji), co dało nam awans do finału rozgrywek w Barcelonie. Niestety na rzecz Czechów straciliśmy szansę występów w I dywizji w 2016 roku. Michał Kaźmierczak na Que Pasa zajął drugie miejsce w Grand Prix CSI2*W Pezinoku. W Strzegomiu odbył się Puchar Polski kuców i małych koni. Aż dwa złote medale (w A1 i A2) wywalczyła Aleksandra Osuch z Podkowy Gruszczyn.
Po sierpniowych Mistrzostwach Polski Młodych Koni w Drzonkowie równie udany był VI Sportowy Czempionat Polski Młodych koni w Olszy.
W niedzielę 14 września Scott Brash sprawił, że niemożliwe staje się możliwe i w ten sposób został żywą legendą. W Calgary wygrał trzecie z rzędu Grand Prix Rolex Grand Slam i oprócz wygranej w konkursie otrzymał premię specjalną – milion Euro.
Wyhodowany przez Stanisława Szurika Mjt Nevados S (Calvados Z x Romualdo) wygrał mistrzostwa świata młodych koni w kategorii 7-latków. Dosiadał go wicemistrz Europy Gregory Wathelet (BEL).
Konkurs Grand Prix Finału Polskiej Ligi Jeździeckiej w Leśnej Woli wygrał Arkadiusz Fimmel na klaczy La Strada L. W klasyfikacji generalnej Rundy Diamentowej PLJ najlepszy okazał się Marcin Bętkowski z KJ Agro-Handel Śrem, a obok niego na podium stanęli jego koledzy klubowi: Leszek Gramza i Arkadiusz Fimmel.
We wrześniowych konkursach LGCT triumfowali: Rolf-Göran Bengtsson (SWE) na Casall ASK (w Rzymie) i Luciana Diniz (POR) na Winningmood (w Wiedniu). Liderem przed zaplanowanym na listopad finałem w Doha pozostał Scott Brash. Finał rozgrywek Pucharu Narodów w Barcelonie wygrała ekipa Belgii. Polacy wystartowali bez powodzenia.
Październik
Michał Kaźmierczak powtórzył sukces z zeszłego roku, wygrywając konkurs zaliczany do Pucharu Świata w Siaulai (LTU). W Lesznie podczas CSI2* pierwszy konkurs LR zdominowali Polacy: wygrał Łukasz Wasilewski na Wavantosie, a drugi był Jarosław Skrzyczyński na Inferno. Grand Prix wygrał Marcel Marschall (GER) na Fenii Van Klapscheut, a trzecie miejsce zajęła Aleksandra Kozanecka na klaczy Calingka. Jeszcze bardziej udane były rozgrane w kolejnym tygodniu w Lesznie CSI3*W. Nasi wygrali dwa konkursy LR: Mściwoj Kiecoń na Urbane i Maksymilian Wechta na Boliwii. Dobrze pojechali też w konkursie PŚ, gdzie 2 miejsce zajął Jarosław Skrzyczyński, a trzecie Łukasz Wasilewski. Siódmy był Michał Kaźmierczak, który tym samym został liderem LEC PŚ. Grand Prix wygrał Thomas Holz z Niemiec na Adilot, a czwarty był Maksymilian Wechta na Londonie.
Pierwsze konkursy nowej odsłony Pucharu Świata w Lidze Europy Zachodniej należały do Penelope Leprevost (FRA) na klaczy Flora de Mariposa (Oslo) i Romaina Duguet ze Szwajcarii na Quoridzoe de Treho (Helsinki).
Ostatniego dnia października z ulgą odetchnęła jeździecka Europa. Ministerstwo Rolnictwa Brazylii i Unia Europejska osiągnęły porozumienie dotyczące kwarantanny i spraw sanitarnych. Tym samym konie z Europy będą mogły podróżować na i z IO w Rio bez żadnych problemów.
Listopad
Sukces z Oslo Penelope Leprevost powtórzyła u siebie w Lyon, wygrywając na klaczy Flora de Mariposa trzecią kwalifikację PŚ. Tydzień później w Weronie triumfował Simon Delestre (FRA) na koniu Hermes Ryan. Luciana Diniz w pięknym stylu wygrała tegoroczny cykl Longines Global Champions Tour. Do ostatnich zawodów w Doha przystępowała z drugiej pozycji, zajęła pierwsze miejsce w Grand Prix i wykorzystała potknięcie Scotta Brasha.
Christian Ahlmann na Codex One w Stuttgarcie i na Talubet Z w Madrycie okazał się najlepszy w dwóch kolejnych europejskich konkursach Pucharu Świata.
W Polsce w listopadzie rozegrano aż trzy kwalifikacje nowej edycji Halowego Pucharu Polski. Grand Prix w kategorii seniorów wygrywali: Sławomir Szlachta (Wrocław), Aleksandra Słuszniak-Marchwicka (Sopot) i Leszek Gramza (Jaszkowo). Liderem przed zimową przerwą został Jakub Krzyżosiak.
Grudzień
W Grand Prix czwartych w tym roku CSI w Lesznie (tym razem 2*) triumfował Kamil Grzelczyk na Wibaro, dla którego było to pierwsze w karierze zwycięstwo w konkursie LR. Kolejnym organizacyjnym sukcesem zakończyła się Cavaliada w Poznaniu. Grand Prix CSI3*W wygrał Christian Kukuk (GER) na Carilocie, a czwarta była Sandra Piwowarczyk-Bałuk na Chabento. W tym samym czasie w Genewie w Rolex Grand Slam najlepszy okazał się Steve Guerdat na Nino Des Buissonets, który odebrał rekordową nagrodę 400 000 CHF.
Konkurs Pucharu Świata w hali Olympia wygrał Włoch Emanuele Gaudiano na wałachu Admara i było to jego pierwsze w karierze zwycięstwo w tego typu konkursie. Dzień później jeździecki świat podzieliły opinie związane z dyskwalifikacją Bertrama Allana w Grand Prix Londynu.
W tradycyjnie kończących rok CSI5*W w Mechelen w konkursie Pucharu Świata po raz trzeci w tym sezonie (a po raz drugi na Taloubet Z) triumfował Christian Ahlmann (GER).
Foto: Karol Rzeczycki, Tomas Holcbecher, Rolex Grand Slam i LGCT
Pierwsza część TUTAJ
Zwycięzców wszystkich Grand Prix ZO znajdziecie TUTAJ
Polecamy też artykuł "Udane nie tylko mistrzostwa Europy", w który szerzej komentujemy występy Polaków w najważniejszych imprezach międzynarodowych 2015 roku.